top of page

Тема уроку. Загальна характеристика країн Азії

 

Мета уроку: вивчити особливості розвитку населення і господарства окремих історико - географічних регіонів Азії; показати роль країн Азії в світі; розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки; сприяти вихованню ділових якостей учнів, їх толерантності, вміння діяти в нестандартних ситуаціях.

Обладнання: політична карта світу, атласи, підручники, прапори країн Азії, контурні карти, електронний атлас.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: урок - дослідження.

Методи: бесіда, частково - пошуко - науково - дослідницький.

 

Хід уроку

1.  Організаційний момент

Клас поділений на групи, кожна з яких є представником даного субрегіону Азії. На столах таблички з написами субрегіонів і прапори країн Азії виконані учнями з кольорового паперу. На дошці ПКС записані тема і план уроку.

 

2.   Актуалізація опорних знань.

 

Бесіда з вчителем

  • За якими критеріями виділяють історико - географічні регіони світу?

  • Який регіон був досліджений на попередніх уроках? На які субрегіони його поділяють?

  • Назвіть головні економіко - географічні ознаки кожного субрегіону.

  • Які на ваш погляд, загальні ознаки об'єднують країни Азії?

 

    3.  Мотивація навчальної діяльності.

Азія - велетенська частина суходолу, осередок давньої цивілізації, частина прабатьківщини людства, колиска трьох світових релігій: буддизму, християнства та ісламу.

Азія регіон контрастів за природними умовами, ресурсами, площею країн, економічним їх розвитком, умовами розвитку суспільства, формами державного правління.

Особливості кожного субрегіону Азії ми будемо вивчати.

 

4.   Вивчення нового матеріалу.

Самостійна робота в групах. Кожна група, яка представляє окремий субрегіон Азії працює за таким планом:

  • Склад регіону, рівень розвитку країн.

  • Природні умови та ресурси.

  • Населення.

  • Особливості розвитку господарства.

  • Зовнішньоекономічні зв'язки.

  •  Проблеми і перспективи субрегіона.

 

  (Учні використовують карти атласу, підручники, довідники, інтернет)

 

  1. група - країни Східної Азії

  2. група - країни Південно - Східної Азії

  3. група - країни Південної Азії

  4. група - країни Південно - Західної Азії В кожній групі робота проводиться відповідно до розподілу обов'язків відповідальним.Кожен член групи опрацьовує матеріал, щоб бути готовому до висловлення думки під час проведення підсумків. Учнями виконується практична робота в контурних картах. Субрегіон, який досліджують показують його на контурній карті з кордонами країн та їх столицями.

Виступи доповідачів кожної групи.

 

I. група - Східня Азія

 

Субрегіон має тривалу історію свого розвитку, та зв'язки з європейськими країнами. Чітко виражені відмінності між країнами у розмірі, природних умовах,    ресурсах, рівні економічного розвитку, культурі. У регіоні знаходиться країна Японія, яка єдина належить І типу відтворення населення, що формує протилежну демографічну політику іншим країнам Азії. Проблемами регіону: забезпечення земельними ресурсами, демографічний вибух, стан навколишнього середовища.

 

ІІ.  група - Південна Азія

 

Найбільша за площею і населенням країна в субрегіону, а в світі за чисельністю населення займає 2- е місце. Країна давньої цивілізації, зародження світових релігій. Для субрегіону характерний ІІ тип відтворення населення. Країни багаті на природні ресурси. За рівнем економічного розвитку відносяться до країн, що розвиваються. Проблеми субрегіона - перенаселення і безземелля сільських жителів.

 

ІІІ. група - Південно - Східна Азія

 

Країни цього субрегіону є найбільшими. Для них характерна найвища щільність населення. В структурі переважає сільське населення. Країни переважно аграрні, є ряд острівних країн, де розвивається туристичний бізнес. Проблеми регіону: безробіття, перенаселення сільських районів, низький рівень виробництва і складні соціальні умови.

 

IV. група - Південно - Західна Азія

 

Субрегіон є "горячею точкою" планети. Значні національні та релігійні конфлікти, що є основною причиною конфліктів. Країни за рівнем економічного розвитку відносяться до країн, що розвиваються. Мають найбільші запаси нафти і газу. Тут знаходиться центр зародження ісламу - м. Мекка. Переважає чоловіче населення. Проблеми субрегіону: - водні ресурси, територіальна розмежування, військові конфлікти.

 

Співбесіда.

  • Чому в багатьох країнах Азії існує проблема водних ресурсів?

  • У яких країнах загостренні релігійні протиріччя?

  • Чому саме в цій частині світу збереглося стільки монархій?

  • Яку демографічну політику проводять країни Азії?

  • Чому сільське господарство переважає в структурі економіки багатьох країн світу?

 

6.   Підсумок уроку.

(Проводять учні)

  • Азія - регіон з великим природоресурсним потенціалом.

  • Азія - регіон різноманітних економічних, політичних, соціальних, природних відмінностей.

  • Кожна країна має свої особливості розвитку.

  • Найбільш розвинені країни знаходяться і Східній та Південно - Західній Азії.

 

7.   Домашнє завдання.

  • Опрацювати матеріал підручника.

  • Випереджувальне завдання до теми "Японія", підготовка презентаційних проектів.

 

 

 

  Тема уроку. Японія - Країна Ранкового Сонця.

 

Мета уроку: сформування в учнів уявлення про сучасний образ Японії, її "економічне диво", проблеми і досягнення; розвивати і стимулювати інтерес в учнів до пошуку необхідної інформації, узагальнювати і робити висновки; виховувати інтерес до пізнання світу.

Обладнання: ПКС підручники, додаткова література.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: репортаж.

Методи: проектування, мікрофон.

 

Хід уроку

 

1.   Організаційний момент.

На минулому уроці учні отримали випереджувальне завдання. Кожна група учнів готувала презентацію з певного питання теми "Японія". Переглянувши презентації і вислухавши доповіді, підготуйтеся характеризувати країну.

 

2.   Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Бліц - опитування

 

  • Як японці називають свою країну? (Ніппон).

  • Тип відтворення населення Японії... (перший).

  • Найвища гора - символ Японії...(Фудзіяма 3776м).

  • Японія за національним складом...(однонаціональна).

  • Форма правління країни(конституційна монархія).

  • На якому острові розташована столиця Японії?(Хонсю).

  • Протока, яка відокремлює Хоккайдо від Сахаліну (Лаперуза).

  • Грошова одиниця Японії(Єна).

  • Традиційний одяг (Кімоно).

  • Національна релігія(Синтоїзм).

 

            3.   Мотивація навчальної діяльності.

 

Учитель. Сьогодні ви зіграєте на уроці роль журналістів. Опрацювавши відповідний матеріал, ви готові дати цікаві інтерв'ю про Японію, яка і сьогодні зберігає самобутність і неповторність. Невелика за площею, але впливова і дивовижна загадкова країна. Японія - країна прекрасних ландшафтів і великих економічних успіхів.

 

4.   Вивчення нового матеріалу.

Географічний репортаж.

 

Держава - архіпелаг. Центр Азіатсько - Тихоокеанського регіону. 20% рівнинної території. Клімат Японії мусонний. Багато річок, озер, гейзерів. Родючі грунти лише на рівнинах. Вулканічна лава - цінне добриво. Стихійні лиха, тропічні тайфуни, цунамі, зливи, створюють великі проблеми для країни та її жителів.

Мінеральні ресурси незначні (кам'яне вугілля, мідь, поліметали, вапняки). Значні запаси сірки.

 

Демографічний репортаж.

 

127,5 млн. осіб  - 10-те місце в світі 6-те в Азії за кількістю населення, має і тип відтворення населення. Перше місце в світі за тривалістю життя - 82 роки, найнижчий показник дитячої смертності. Швидко відбувається процес "старіння нації". Рівень безробіття низький - 2%. Урбанізація - 80%, в країні - 650 міст, серед яких 10 міст - мільйонників. Найбільші з них Токіо, Йокогама, Осака, Нагоя. Зростаючі міста утворили мегаполіс Токайдо, в якому живуть 70 млн. осіб.

Японія однонаціональна країна. Японська мова дуже специфічна, тому не входить до жодних мовних груп світу.

 

Репортаж етнографів

Національні риси характеру японців - ввічливість, доброзичливість, скромність.

Японці працелюбні і досвідчені , постійно в пошуці нових знань. Національний одяг - кімоно, який просто викроїти, але складно одягнути. Японська кухня представлена переважно продуктами рослинного походження, багато продуктів моря. Улюблений продукт - рис, який вживають з різними приправами, рибою, молюсками, водоростями. Японці вживають багато фруктів і полюбляють чай. Існує навіть національна чайна церемонія.

 

Репортаж економістів.

Після 50-х років минулого сторіччя японська економіка відновила свій довоєнний рівень виробництва. Незважаючи на використання імпортної сировини, Японія має великі переваги в експорті промислової продукції.

Машинобудування - провідна галузь країни. Особливо розвинені галузі точного машинобудування. Хімічна промисловість представлена виробництвом пластмас, фарб, каучуку, кислот, синтетичних смол, волокон. Основу електроенергетики становить теплові електростанції (58%), широко розвивається атомна енергетика (28%), гідроенергетика (12%). Набувають поширення нетрадиційні виробництва енергії.

Металургійне виробництво розміщене  в портах країни і працює на привізній сировині, залишаючись лідером по виплавленню сталі. Легка промисловість представлена виробництвом бавовняних тканин та шовкових. Найпотужніші галузі харчової промисловості - рибопереробна , консервна, чайна. Для сільського господарства характерне дрібне землегосподарювання. Фермерське господарство економно використовуючи землі забезпечую країну рисом, на 2/3 овочами і фруктами. Імпортує країна молочну та м'ясну продукцію.

 

Освітній репортаж.

Після Другої світової війни кількість міст зросла і змінила свій тип, вони стали схожими на американські хмарочоси. Але японські міста не мають єдиного ділового центру. Діти навчаються з 5 до 15 років, з 3 до 4 років відвідують садочок. Навчальний рік з квітня до березня. Шестиденне навчання з 8:30 до 15:00. Обов'язково з 12 років вивчають англійську мову. Велику увагу приділяють етиці, каліграфії, рідній мові, мистецтву, математиці, природничим наукам.

 

5.   Закріплення нових знань.

Які причини економічного росту Японії?

  • Реконструкція виробництва.

  • Нові технології.

  • Раціональне використання природних ресурсів.

  • Інтенсифікація праці.

  • Патентна політика.

  • Незначні військові витрати.

  • Двоякість промисловості: великі, середні, малі підприємства.

  • Значні капіталовкладення в розвиток науки та освіти.

 

6.  Підсумок уроку

Навчальний рік у японській школі найдовший 240 днів. Учителі визнають існування розбіжностей у здібностях дітей, проте вважають неприпустимим виділяти кого-небудь і ставлять усьому класу однакові оцінки.

За гарну підготовку до уроку ви отримаєте найвищий бал.

 

7.   Домашнє завдання.

Скласти туристичний маршрут до Японії. Параграф 37.

 

 

Тема уроку: Китай

 

Мета уроку: Формувати уявлення про країни Азії.

 Вивчити особливості економічної політики, зовнішніх економічних зв'язків.

 Показати роль країни в міжнародному поділі праці; розвивати в учнів навички спілкування, чітко формулювати свої думки; сприяти вихованню доброзичливості, порядності, ввічливості.

Обладнання: ПК диски, електронні карти, контурні карти, підручники.

Тип уроку: розширення та поглиблення знань.

Форма уроку: туристична подорож.

Методи уроку: бесіда, інформативно - рецептивний, частково - пошуковий, "мозковий штурм".

 

Хід уроку

 

I. Організаційний момент

На дошці зображено схему подорожі. Зупинки позначені фішками.

 

ІІ.  Перевірка домашнього завдання.

Для подорожі необхідна. Путівку отримуєте, якщо пройдете тест на знання вивченої попередньої теми. Учні виконують письмовий тест, відмічають вірні назви.

1.   Японія - це країна за адміністративно - територіальним поділом:

а.   унітарна ;

б.   конфедеративна;

в.   федеративна.

2.   За типом відтворення населення країна належить до:

      а.   І типу;

      б.   ІІ типу;

      в.   перехідного типу.

3.   Головну роль в промисловості відіграє:

      а.   центр Хонсю;

      б.   північ Хоккайдо;

      в.   південь Хоккайдо.

4.   Японія забезпечена природними ресурсами:

      а.   добре;

      б.   погано;

      в.   достатньо.

5.   Головна зернова культура Японії.

      а.   пшениця;

      б.   рис;

      в.   жито.

6.   Зовнішня торгівля здійснюється переважно:

      а.   морським:

      б.   повітряним;

      в. залізничним.

 

ІІІ.   Актуалізація опорних знань учнів.

  • Що потрібно брати з собою в подорож? (карту)

  • Що потрібно знати, подорожуючи? (мету подорожі)

  • Для чого вирушають в подорож? (індивідуальні версії)

 

ІV.   Повідомлення теми і мети уроку, ознайомлення з программою подорожі.

 

 

 

План

 

1.   ЄГП (зупинка "Географічна")

2.   Розселення, демографічна політика, трудові ресурси. (зупинка "Народна")

3.   Господарство Японії  (зупинка "Економічна")

4.   Галузі міжнародної спеціалізації (зупинка "Галузева")

5.   Зовнішні економічні зв'язки (зупинка "Міжнародна")

 

Нашу подорож будуть супроводжувати екскурсоводи.

Учні працюють в конспектах, створюючи опорні схеми до кожної зупинки, користуючись картами атласу.

Розпочинаемо подорож.

 

V.   Вивчення нового матеріалу

1.   Зупинка "Географічна".

Учень біля дошки визначає ЕГП.

а.   Країна Східної Азії.

б.   межує з 13 країнами.

в.   морський кордон.

г.   сухопутний кордон.

д.   природні умови (клімат, рельєф)

е.   Значні природні ресурси.

є.   Наближений до партнерів ВЕЗ

2.   Зупинка "Народна"

а.   І - місце в світі по чисельності населення 1,3 млрд. осіб.

б.   ІІ - тип відтворення населення .

в.   Демографічна політика "Одна сімя - одна дитина"

г.   Неоднорідність розміщення населення на сході 97%.

д.   Дешева робоча сила, надлишок трудових ресурсів.

3.   Зупинка "Економічна"

а.   Індустріально - аграрна країна.

б.   Великі підприємства чергуються з дрібними і найдрібнішими

в.   Китай входить в десятку першості країн світу по виробництву продукції.

г.   ВВП на душу населення - останні місця займає країна.

д.   Економічна політика спрямована на поєднання і гармонійний розвиток планової

економіки з впровадженням  елементів ринкової економіки.

4.   Зупинка "Галузева"

Маркетолог дослідивши сучасний ринок китайського виробництва визначив галузі міжнародної спеціалізації ПЕК, ЧМ, КМ,МК, с/г.

5.   Зупинка "Міжнародна"

а.   За обсягом зовнішньої торгівлі Китай займає 10 місце в світі.

б.   Експортує переважно мінеральну та сільськогосподарську сировину й тканини.

в.  Імпортує машини, обладнання, мінеральні добрива, прокат чорних і кольорових   металів.

г.   Головними партнерами є Японія, США, Республіка Корея.

д.   2-е місце по залученню іноземного капіталу.

 

VI.   Закріплення нового матеріалу.

Робота в малих групах.

Подорожуючи по країні,

1.   який би ви купили подарунок - сувенір друзям? Відповідь поясніть

2.   позначити в контурній карті економічні райони Китаю.

 

VII.   Підсумок уроку

  • Китай - країна з найбільшим населенням в світі.

  • Країна з поєднанням двох економічних систем.

  • Значна міграція робочої сили має економічний характер.

  • Китайці вірять в повернення минулої слави країні, тому прикладають максимум зусиль.

 

VIII. Домашнє завдання

Опрацювати текст параграфа. Ознайомитись із інформаційними матеріалами про Індію.

 

 

Тема уроку: Індія - країна давньої цивілізації

 

Мета уроку: Вивчити особливості економічного і соціального розвитку Індії, розвивати мислення учнів шляхом організації роботи над розв'язуванням проблем, логічне мислення; виховувати інтерес до пізнання культури інших народів.

Обладнання: підручник "Економічна і соціальна географія світу", атласи, мультимедійна презентація, економічні карти Азії, контурні карти.

Тип уроку: засвоєння нових знань з використання комп'ютерних та мультимедійних технологій.

 

   Форма уроку: віртуальна експедиція.

   Методи: - бесіда, навчально - дослідницький, метод проблемного викладу.

 

Хід уроку

 

1.   Організаційний момент створення позитивного настрою.

(Звучить запис індійських мелодій).

Подорожуючи до Індії сучасні європейці не задумуються над тим, що навіть природа своєю дією приєднала частину Гондвани до Євразії, щоб ми могли зачаровуватися особливими мотивами та розмаїттям країни.

 

2.   Актуалізація опорних знань.

Історична розминка.

  • Хто з мандрівників відкрив морський шлях до Індії?

  • Хто такий Афанасій Нікітін?

  • Хто з мандрівників, повертаючись до Європи через Індію описав її в книзі "Розмаїття світів".

 

3.   Мотивація навчальної діяльності учнів.

Проведемо бесіду про країну давньої цивілізації, країну де винайшли шахи - Індію.

Урок проведемо у вигляді експедиції у різні частини країни.

"Країною чудес" називали її мореплавці й мандрівники за казкову красу і багатство. Країною снігів і пальм - самі індійці за вічнозелену рослинність і величні хребти Гімалаїв. "Країна мовних джунглів", оскільки налічується 1,5 тис. мов.

Тож відправляємося в експедицію, до Індії.

 

4.   Вивчення нового матеріалу.

Клас об'єднують у групи.

І група - вивчає західну частину країни.

ІІ група - вивчає південну частину Індії.

ІІІ група - вивчає східну частину країни.

Використовуючи картографічні матеріали, демонстраційну інформацію, презентації та матеріал підручника, учні досліджують територію Індії за планом:

а.   природні умови і природні ресурси .

б.   Заселеність території.

в.   Галузева і територіальна структура господарства.

г.   Найбільші промислові міста.

Проведення дискусії.

За рівнем економічного розвитку Індія - країна з порівняно зрілою економікою, що розвивається. Чим пояснити відсталість обробної промисловості Індії?

"Мозковий штурм".

  • Демографічна політика в Індії.

  • Країна за способом виробництва належить до ...

  • З чим пов'язано спрямованість с/г на розвиток рослинництва?

  • Які культури в рослинництві дають найбільшу врожайність.

  • Сільськогосподарські райони за спеціалізацією виділяють...

  • Найбільші міста Індії.

  • Галузі промисловості, що є провідними в Індії.

  • Торгівельні партнери країни.

 

5.   Закріплення нових знань та умінь учнів.

Практична робота.

В контурній карті підписати найбільші промислові центри країни та морські порти.

 

6.   Підсумок уроку.

Учитель підсумовує результати роботи, вказує на недоліки, називає успішні рішення.

 

7.   Домашнє завдання.

Підготувати твір - есе про Індію. Параграф 39.

 

 

Тема уроку: Перевірка та коригування знань, умінь і навичок з теми "Країни Азії"

 

Мета уроку: перевірити якість та міцність засвоєного матеріалу, сформувати уміння і навички, власний погляд на проблеми регіону; розвивати творче, геопросторове мислення; виховувати увагу і толерантність.

Обладнання: політична карта світу, атласи.

Тип уроку: оцінювання навчальних досягнень учнів.

Форма уроку: урок - гра ЩО? ДЕ? КОЛИ?

 

Хід уроку

 

І.  Організаційний момент.

 

ІІ. Тематичне оцінювання.

Умови проведення гри.

У класі формує вчитель 3 команди. Кожна команда має назву і капітана:

1 команда - Хонсю

2 команда - Індостан

3 команда - Хуанхе

Команди займають відповідні місця в класі, де столи поставлені так, щоб розмістилася кожна команда разом.

Завдання для гри лежать в 5 конвертах на столі вчителя.

питання складені так, що охоплюють вивчений матеріал по регіону Азії.

Капітани команд вибирають конверти, в яких вказана послідовність виступу. Учитель виконує роль ведучого.

Правила гри.

  • Питання зачитуються вчителем для кожної команди.

  • Якщо команда не дала вірну відповідь, вчитель дає можливість відповісти іншій команді .

 

Варіанти запитань

 

Конверт №1

1) Укажіть, які країни знаходяться на півострові Індокитай.(2б)

2) Назвіть столиці країн:

Сирії, Індонезії, ОАЕ.(2б)

3) Назвіть найбільші річки і озера Азії. Який рівень забезпеченості країн Азії водними ресурсами.(3бали)

4) Яку продукцію імпортує та експортує Японія?(2б)

5) Які зміни відбулися у сільському господарстві Індії завдяки "зеленій революції". (3бали)

 

Конверт №2

1) Які країни знаходяться на Аравійському півострові?(2б)

2) Назвіть столиці країн:

Непал, Йорданія, Філіппіни(2б)

3) Які повітряні маси формують клімат Японії? Як вони можуть впливати на ведення господарства країни?(3бали)

4) Який тип відтворення населення характерний для Індії? На що спрямована "демографічна політика" Індії?(3бали)

5) Основою для розвитку яких галузей промисловості Китаю є корисні копалини країни(2б)

 

Конверт №3

1) назвіть країни Південно - Західної Азії. (2б)

2) Назвіть столиці країн:

В'єтнам, Ізраїль, Бруней.(2б)

3) У яких країнах Азії є найбільші поклади дорогоцінного каміння.(3бали)

4) Назвіть "гарячі точки" Близького Сходу та запропонуйте шляхи розв'язання конфлікту.(3бали)

5) Назвіть причини "японського дива" після Другої Світової війни.(3бали)

 

Конверт №4

1) Які країни Азії мають значні запаси лісових ресурсів.(2б)

2) Назвіть столиці країн:

Бангладеш, Ліван, Киргистан.(2б)

3) Які особливості природи Китаю ви могли б назвати?(2б)

4) Якими природними та економічними чинниками зумовлений нерівномірний розвиток транспортної системи Азії?(3бали)

5) Поміркуйте, чи вірний вислів про те, що Японія збудувала свою економіку, маючи лише один вид ресурсів - трудові.

 

Конверт №5

1) Назвіть найбільші міста Японії.(2б)

2) Назвіть столиці країн:

Іран, Казахстан, Камбоджа.(2б)

3) Назвіть особливості сучасної демографічної ситуації в Китаї. Якими засобами проводиться демографічна політика в країні?(3бали)

4) Яку продукцію експортує та імпортує Індія.(2б)

5) Які перспективи, на вашу думку, має співробітництво між Україною і країнами Південно - Західної Азії?(3бали)

 

ІІІ.   Підведення підсумків

  • Країни Азії - динамічний регіон світу. Тут проживає більша частина населення світу, зосереджений величезний природо - ресурсний потенціал.

  • За рівнем економічного розвитку переважають країни економічно відсталі.

  • У господарстві країн провідними видами діяльності є екстенсивне сільське господарство з домінуванням рослинництва та добувна промисловість.

  • Транспортна мережа більшості країн Азії розвинена недостатньо.

(Учитель оцінює відповіді учнів, виставляє оцінки)

 

       IV.   Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про США.

 

 

bottom of page